BAŞKANIMIZ NUMAN SOYER’İN “DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ” MESAJI

5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle Çınarcık Belediye Başkanımız Numan Soyer bir mesaj yayınladı.

Belediye Başkanımız Numan Soyer yayımladığı mesajında, çevrenin önemine ve korunmasına dikkat çekmek için her yıl kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla herkesi çevreye duyarlı olmaya davet ederek; “Yeşil ile mavinin iç içe olduğu cennet bir kentte yaşıyoruz. Çınarcık’ımızın coğrafi yapısı ve konumu itibariyle bir tarafı yeşil diğer tarafı mavidir ve yeşille mavinin buluştuğu ender kentlerden biridir. Gelecek nesillere, bu kentin dokusunu hiç bozmadan yaşayabilecekleri yemyeşil bir Çınarcık bırakma arzusuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Koronavirüs salgını başta sağlık olmak üzere çevre duyarlılığını ve temizliğin önemini yeniden herkese hatırlattı. Çevre bilinci ve yarınlara olan sorumluluk duygularının da daha güçlü hissedilmesini sağladı.

Küresel ısınmanın ve nüfus artışının hızla ilerlediği günümüzde çevreye karşı duyarlı olmak başlıca görevimizdir. Doğanın güzelliklerini korumak ve çevre kirliliğini önlemek tüm insanlığın ortak görevidir. Gelecek nesillere değerlerimizi koruyarak miras bırakmak en önemli vazifemiz olması gerekir. Nefes aldığımız kent, içtiğimiz su, gezdiğimiz yerler ve yaşadığımız çevrenin temiz olmasının yolu, çevreyi kirletmemekten ve engel olmaktan geçer. Çevre dostu bir belediye ve çevre dostu bir belediye binası olarak, insanlara çevre bilincini aşılayan ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi amacıyla farkındalıklar yaratmayı ilkemiz haline getirdik ve belirli periyotlarla tüm personelimize ve ilçemizdeki okullara “Sıfır Atık” eğitimleri veriyoruz. 
2020 yılından itibaren sıfır atık yönetim sisteminin yaygınlaştırılması ve bu konudaki farkındalığın arttırılması çalışmaları kapsamında ilçemizde  5810 ton ayrıştırılmış evsel atık , 133 ton kağıt-karton-plastik ambalaj atığı, 622 ton cam ambalaj atığı , 750 kg bitkisel atık yağı, 10 kg atık pil ve 850 kg ömrünü tamamlamış otomobil lastiğinin ayrı toplanmasını sağladık. Bunun yanında evsel atık sular Karpuzdere’de bulunan Mavi Deniz Atık Su Arıtma tesisimiz, günlük 25.000 m3 atık suyu arıtarak yıllık olarak atık su arıtma tesisimiz tarafından 9.125.000 m3 evsel atık su arıtılmıştır. Sıfır Atık ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalardan dolayı belediyemiz 16.11.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  “Sıfır Atık Belgesi'ni” almayı hak kazandık.
Son günlerde Marmara Denizini saran deniz salyasına karşı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılacak çalışmalar hakkında iletişim içerisinde olarak , çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Çınarcık Belediyesi olarak, çevrenin korunmasının asıl olarak yaşamı ve geleceği korumak olduğunu çok iyi biliyor ve çevreye duyarlı vatandaşlarımızın da desteğiyle kentimizi temiz, yaşanabilir ve doğal dokusu korunmuş olarak daha ileri taşımak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre ve doğa farkındalığının arttığı, mavi ve yeşilin hâkim olduğu, insanlarımızın temiz ve doğal bir çevrede, sağlık, mutluluk ve huzurlu yaşadığı bir gelecek diliyorum. Herkese sağlıklı günler diler. Allah’a emanet olun.” dedi.

04.06.2021 18:25

Tüm Haberler İçin Tıklayın

67 Defa Görüntülendi

Son Haberler

Egemenlik kayıtsız şartsız
milletindir!