KENT KİMLİĞİ, KÜLTÜREL MİRAS ve YÖNETİMİ EĞİTİMİNE KATILDIK

ÇEKÜL Akademi’nin 24-26 Şubat tarihleri arasında düzenlendiği “Bütüncül Koruma Anlayışı: Kent Kimliği, Kültürel Miras Ve Yönetimi” eğitimine katıldık.

“Bütüncül Koruma Anlayışı: Kent Kimliği, Kültürel Miras Ve Yönetimi” konulu eğitim 3 gün sürdü. Eğitime Tarihi Kentler Birliği’ne üye olan Kadıköy Belediyesi, Kartal Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Mudurnu Belediyesi, Osmaniye Belediyesi ve Mersin Belediyesi’nden uzmanlar katıldı. Eğitime Çınarcık Belediyesi’ni temsilen Sanat Tarihçisi ve Proje Koordinatörü Banu Barmak katıldı.

“Koruma kavramına giriş” niteliği taşıyan eğitim programında korumanın temel kavramları, kültür mirası kullanım amaçları, ekonomik model olarak kültür mirası, turizm ve kültür mirası ilişkisi: arz-talep dengesi, kent kimliği ve kent kültürü, kent kimliğini oluşturan öğeler ve marka kentler konuları ele alındı.

Eğitim programında katılımcıların; koruma kavramları, koruma ve gelişme dengesinin önemi, uluslararası tüzükler, turizm ve kültür mirası ilişkisi, bütüncül koruma anlayışı ve kentsel korumada kent kimliğinin önemi hakkında bilgilerini arttırmak hedeflenmiştir.

Koruma kavramlarının tartışıldığı eğitimde katılımcılara, kavramın tarihsel gelişim süreci, uluslararası tüzükler, koruma-gelişme dengesi, kimlik, aidiyet gibi. kavramlarla kültür mirası ilişkisi, kent kimliğini oluşturan temel öğeler ve markalaşma süreçleri, miras kavramı, kavramın kültürel, sosyal, politik açılımları, kültür mirası ve turizm ilişkisi, arz-talep dengesi gibi konuların örnek çalışmalarla ve vaka analizleriyle aktarılması sağlandı.

01.03.2016 09:00

Tüm Haberler İçin Tıklayın

430 Defa Görüntülendi

Son Haberler

Egemenlik kayıtsız şartsız
milletindir!