BAŞKANIN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili açıklama yaptı

Başkan Avni Kurt'un yayınladığı mesajda; ’’8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların her şeyin temelinde olduğunu simgeleyen önemli bir gündür. Bugün dünyanın en medeni memleketlerinde dahi kadın hukuku tartışma ve eleştiri konusudur. Türk kadını, Cumhuriyetimizin kuruluşu ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde seçme ve seçilme hakkına birçok batı ülkesinden daha önce sahip oldu.

Atatürk, seçme ve seçilme hakkı için, "Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Türk kadını seçme ve seçilme hakkı ile haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor" şeklindeki ifadeleriyle Türk kadınına vermiş olduğu değeri ortaya koymuştur.

Toplumların ileri yaşam isteklerinin ve beklentilerinin günümüzde üst seviyelerde olduğu göz önüne alındığında, fert olarak kadınların da en az toplumun diğer yarısı kadar etkin olması adına önlerindeki engellerin kaldırılması bir zorunluluktur. Yaşam içerisinde bireylerin ilk öğretmeni, ilk kural koyucusu, hatta ilk ve daimi koruyucusunun kadın olduğu dikkatten kaçmamalıdır. Toplumların yetişmesinde, gelişmesinde ve geleceğe emin adımlarla yürürken elinden tutulan hep kadınlar olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum ’’dedi.

08.03.2019 09:00

Tüm Haberler İçin Tıklayın

139 Defa Görüntülendi

Egemenlik kayıtsız şartsız
milletindir!